Kocbekova cesta 21
3342 Gornji Grad
Izobraževanje na domu urejaZakon o osnovni šoli od 88. do 92. člena, ki določa, da imajo starši pravico organizirati osnovnošolsko izobraževanje na domu.
UVELJAVITEV PRAVICE DO IZOBRAŽEVANJA NA DOMU
Starši najkasneje do 16. avgusta tekočega šolskega leta za naslednje šolsko leto o izobraževanju na domu pisno obvestijo osnovno šolo, v katero je otrok vpisan, o izobraževanju otroka na domu. Obvestilo mora vsebovati:
· - ime in priimek otroka,
· - kraj, kjer bo izobraževanje potekalo in
· - ime in priimek osebe, ki bo otroka poučevala.
Starši lahko med šolskim letom prekinejo izobraževanje na domu. Vključitev učencev v izobraževanje v šoli je mogoča do začetka rokov za ocenjevanje znanja za učence, ki se izobražujejo na domu.
Med šolskim letom pravice do izobraževanja na domu ni možno uveljavljati.
Za to obliko izobraževanja se starši in učenec odločijo prostovoljno, zavezani pa so z določbami, ki se nanašajo na preverjanje in ocenjevanje znanja ob koncu šolskega leta oziroma ob koncu vzgojno-izobraževalnih obdobij.
IZVAJANJE PRAVICE DO IZOBRAŽEVANJA NA DOMU
Učenec, ki se izobražuje na domu, je vpisan na določeno šolo in ima status učenca ter se vodi v šolski dokumentaciji kot učenec, ki je vključen v oddelek posameznega razreda. Šolska dokumentacija, ki je predpisana s Pravilnikom o dokumentaciji v osnovni šoli, se smiselno uporablja tudi za učence, ki se izobražujejo na domu. Za učence, ki se izobražujejo na domu, se vodi naslednja dokumentacija: vpisni list, matični list, matična knjiga, dnevnik, redovalnica, izdajajo pa se jim predpisana spričevala, obvestila in potrdila.
Zakon ne predvideva, da bi se izobraževanje na domu izvajalo tako, da bi bil učenec občasno prisoten pri pouku oziroma bi se udeleževal dejavnosti, ki jih v skladu z letnim delovnim načrtom organizira šola (na primer: dnevi dejavnosti, šola v naravi, interesne dejavnosti, ipd.). Ne glede na navedeno pa se učenec lahko udeleži tekmovanj, priprav na tekmovanja pa šola zanj ni dolžna izvajati. Medletnega preverjanja oziroma ocenjevanja znanja za učence, ki se izobražujejo na domu, šolska zakonodaja ne predvideva, niti ni predvideno, da bi šola učencu posredovala učna gradiva, ki jih pripravljajo učitelji (preizkusi znanja, učni listi, dostop do gradiv v e-učilnicah, ipd.).
Predpostavlja se, da bo učenec v izobraževanje na domu vključen skozi celo šolsko leto in torej ni posebej predvideno, da bi to obliko izobraževanja med šolskim letom prekinil. Starši namreč z izbiro za tovrstno obliko izobraževanja v celoti prevzemajo odgovornost za izvedbo izobraževanja svojega otroka.
PREVERJANJE IN OCENJEVANJA ZNANJA
Za učence, ki se izobražujejo na domu, se ocenjuje znanje iz vseh predmetov glede na predmetnik posameznega razreda javno veljavnega programa osnovne šole, v katerem se učenec izobražuje. Znanje učenca oceni izpitna komisija.
Roki za preverjanje znanja so določeni s šolskim koledarjem, ki ga vsako leto predpiše minister, pristojen za vzgojo in izobraževanje: Šolski koledar za osnovne šole
Učenci, ki se izobražujejo na domu opravljajo tudi NACIONALNO PREVERJANJE ZNANJA, ki je po Zakonu o osnovni šoli obvezno za učence 6. in 9. razreda. Pisno preverjanje znanja učenci opravljajo hkrati z ostalimi učenci – za vse veljajo enaka določila o načinu in trajanju preverjenja.
IZPOSOJA UČBENIKOV IZ UČBENIŠKEGA SKLADA
Učenci imajo pravico do izposoje učbenikov iz učbeniškega sklada.