Naša šola se je v šolskem letu 2018/2019 vključila v petletni evropski projekt Pogum in je ena izmed implementacijskih šol, ki poskuša konceptualizirati kompetence podjetnosti na področju vzgoje in izobraževanja.
Projekt, ki zajema obdobje 2017–2022, je financiran s strani Evropske unije (Evropski socialni sklad) in deluje pod okriljem ZRSŠ in MIZŠ.
Namen projektaNamen projekta POGUM (PO-djetnost, Gradnik za-Upanja Mladih), ki pomeni »Krepitev kompetence podjetnosti in spodbujanje prožnega prehajanja med izobraževanjem in okoljem v osnovnih šolah«, je spodbujati način razmišljanja in razumevanja podjetnosti v osnovnih šolah kot zmožnosti razvijanja ustvarjalnosti, inovativnosti in proaktivnosti posameznika in skupin.
Ključni cilji projekta so:– razviti, preizkušati, spremljati, evalvirati in implementirati celovite modele podjetnosti v osnovni šoli in tako omogočiti prožno prehajanje med izobraževanjem in okoljem (bolje povezovati šolsko okolje z različnimi deležniki v okolju), da bi kultura podjetnosti postala del kulture okolja,
– mlade naučiti, da bodo delovali proaktivno in samoiniciativno z namenom, da bodo prenašali znanje izven šolskega okolja in se tako uspešno učili karierne orientacije,
– opolnomočiti šolajoče (učence v osnovni šoli) in strokovne delavce (učitelje, svetovalne delavce, druge strokovne in vodstvene delavce in ravnatelje v OŠ) s kompetenco podjetnosti.
V povezavi s kompetenco podjetnosti (EntreComp) in v skladu s premišljenimi nameni na ravni vzgoje in izobraževanja projekt omogoča, da bi učenci, starši, lokalna skupnost in družba povečali pozornost k oblikovanju osebnosti za dvig sposobnosti problemskega pristopa k učenju, sposobnosti reflektiranega dela v skupini, sposobnosti načrtovanja lastne življenjske poti in pri tem vztrajati ter sposobnosti kombinirati skrb zase s skrbjo za druge in za okolje. Šola naj bi ob tem krepila še sposobnosti samoomejitve, toleranco, iniciativnost in proaktivnost ipd.
Šolarjem in strokovnemu osebju (učiteljem, svetovalnim delavcem, drugim strokovnim in vodstvenim delavcem v osnovnih šolah) naj bi projekt omogočil razumevanje kompetence podjetnosti, da bi jo uspešno implementirali v učni proces obveznega kurikula ter skozi druge dejavnosti, ki jih šola izvaja v času šolanja šoloobveznih otrok. To bomo dosegli tako, da bomo v razvojnih timih konzorcijskih partnerjev razvili modele razvijanja podjetnosti, jih preizkusili, spremljali, ovrednotili in izvajali prožen prehod med izobraževanjem in okoljem (za boljše vključevanje šole v okolje z različnimi zainteresiranimi akterji v okolju) v želji, da bo kompetenca podjetnosti in inovativnosti postala del kulture okolja.
Več o projektu si lahko preberete na povezavi:
https://www.zrss.si/objava/projekt-pogum.