Kocbekova cesta 21
3342 Gornji Grad
V torek, 3. 12. 2024, se je v Domu kulture Nazarje odvila že 21. Besedičica, tradicionalno srečanje mladih literarnih ustvarjalcev, ki ga pripravlja Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Območne izpostave Mozirje v sodelovanju z gostujočimi osnovnimi šolami. Tokratno srečanje so pripravili v sodelovanju z Osnovno šolo Nazarje. Vsakoletno srečanje je posvečeno obletnici rojstva Franceta Prešerna, na njem pa se predstavljajo osnovnošolci zgornjesavinjskih osnovnih šol, ki jim umetnost pisane besede ni tuja. Tudi letos pa so lahko učenci na natečaju že četrtič zapored sodelovali še z likovnimi deli, ki so jih tokrat prispevali učenci OŠ Ljubno in OŠ Rečica ob Savinji.
Na tokratnem literarnem popoldnevu smo lahko prisluhnili približno 40 mladim pesnikom in pisateljem iz vseh zgornjesavinjskih osnovnih šol, ki so predstavili svoja izvirna ustvarjalna dela v prozi in poeziji. Našo šolo je na tekmovanju besed s svojimi besedili zastopalo pet učenk iz 6. in 9. razreda: Tinkara Benedik, Alja Stakne, Iza Žnidaršič in Loti Kovač iz 6. razreda ter Ema Golob iz 9. razreda.
Letošnji gost in strokovni spremljevalec literarnega natečaja je bil slovenski pisatelj, novinar, kolumnist in alpinist Tadej Golob, ki je prebiral na natečaj prispela besedila, na koncu prireditve pa v krajšem pogovoru predstavil sebe in svoje ustvarjanje, podal in utemeljil strokovno oceno prebranih besedil letošnjih natečajnikov ter razglasil besedila, ki so še posebej izstopala. Med našimi učenci sta posebno nagrado in priznanje prejeli kar dve učenki, šestošolka Loti Kovač, ki je gosta prepričala s svojo pravljico z naslovom Sedem pasjih prijateljev, ter devetošolka, ki je pisatelja navdušila s svojo pesmijo z naslovom Romeo in Julija. Loti Kovač se zaradi bolezni srečanja ni mogla udeležiti.
Prireditev so s kulturnim programom in z vmesnimi glasbenimi točkami popestrili učenci OŠ Nazarje, pisatelj Tadej Golob pa je ob koncu srečanja vsem mladim podelil le en nasvet in jim ga iskreno položil na srce, in sicer naj čim več berejo in čim več pišejo, česar si seveda želimo tudi mi, učitelji in mentorji.
Mija Pilko